קרינה מארון חשמל ביתי

אודות קרינה מקווי מתח גבוה

במהלך העשורים האחרונים החלה עלייה במודעות לסכנות האפשריות של קרינה מקווי מתח בכלל או קרינה מקווי מתח גבוה בפרט. מדובר בקרינה, או יותר נכון שדות בתחום ELF והיא קרינה בלתי מייננת בתדרים נמוכים הנעים סביב חמישים הרץ. לכאורה, מדובר בקרינה בתדר נמוך שאינה אמורה להיות מסוכנת לבריאות, אך בפועל – חשיפה גבוהה לאורך זמן נמצאה כמזיקה במחקרים רבים, ובפרט לילדים. לפיכך ישנן תוכניות ותקנות לצמצום החשיפה של הציבור לשדות מגנטיים וחשמליים, הנוגעים במישרין גם לקווי מתח.


09-7666693
לשיחת יעוץ עם יועץ קרינה מוסמך של חברת דגש לחצו כאן

תקנות הקשורות לקווי מתח גבוה

כפי שנראה מייד, קרינה מקו מתח חשמלי עלולה להיות מסוכנת ולגרום ללוקמיה אצל ילדים ולסרטן גם אצל מבוגרים. לכן ישנן המלצות של המשרד להגנת הסביבה עבור תכנון והפעלה של מתקני חשמל, ובין היתר נקבע שיש לבצע ראשית הערכת סיכונים, חישוב רמות של שדות מגנטיים צפויים, ו/או ביצוע מדידות לפני אכלוס. יש לציין כי רמת הקרינה מקו מתח גבוה תלויה במשתנים רבים, למשל הגובה של מבנה המגורים (או המוסד הלימוד, או מקום העבודה וכדומה) ביחס לגובה כבלי החשמל, האופן שבו הכבלים מסודרים, עוצמת הזרם החשמלי שעובר בקו המתח, ועוד. כך לדוגמא, ההמלצות מדברות על מרחק של 35 מטרים בין מבנה קיים לבין קו מתח על, 20 מטרים מקוו מתח עליון, 5 מטרים מחדר עם שני שנאים, וכדומה. מאידך, אם קיים מתקן חשמלי יש לבנות מבנים חדשים המיועדים לאכלוס במרחקים משתנים, למשל לפחות 60 מטרים מקו מתח על, לפחות 50 מטרים מקו מתח עליון וכן הלאה. ישנה גם אפשרות לצמצום המרחקים הנ"ל על ידי תיאומים מול בעלי המתקן לצורך צמצום חשיפה, ביצוע חיזוי, מדידות ונרמול.

האם זה באמת מסוכן?

ראשית, יש להדגיש כי החשיפה לשדות מגנטיים וחשמליים שיכולים להיות מסוכנים בסביבת העבודה, הבית, הלימודים וכדומה, אינה קשורה רק לקרינה מקווי חשמל או קרינה מעמודי חשמל (שנאי). מלבד קווי המתח, אנו עלולים להיות חשופים לקרינה מלוח חשמל, לקרינה המגיעה ממכשירים חשמליים שונים שפועלים בבית או במשרד, קרינה מארון חשמל ביתי ועוד. יחד עם זאת, ברור שרמת החשיפה לקרינה משדות מגנטיים יכולה להיות גבוהה יחסית, שכן השדות הללו לא נחלשים כאשר האנרגיה עוברת דרך קירות, וזאת בניגוד לשדות חשמליים.

לאורך השנים נערכו לא מעט מחקרים על קרינה מחשמל. באחד המוכרים שבהם שנערך באנגליה נמצא כי ילדים שמתגוררים ולומדים קרוב לקווי מתח גבוה נמצאים בסיכון של 70% יותר גבוה לתחלואה בלוקמיה, סרטן הדם, בהשוואה לילדים רגילים. עוד דוגמא היא מטא-מחקר שבדק נתונים ממחקרים שפורסמו לאורך 16 שנים, אשר כללו יותר מ- 25,000 ילדים ונוער עד גיל 15 שנים. לפי הניתוח, יש סיכון של פי שתיים וחצי לפיתוח לוקמיה בקרב ילדים הנחשפים לשדות מגנטיים בעוצמה מעל 4 מ"ג בהשוואה לעומת אלו שנחשפים ל- 1 מ"ג ומטה.

לפרטים נוספים בנושא ולקבלת ייעוץ ופתרונות מקיפים, הנכם מוזמנים לפנות אל חברת דגש בטלפון 09-7666693.

יצירת קשר